Præsentationer fra “Sprog, tal, it og bevægelse”, 16. maj 2016

Pædagogisk_arbejde_med_literacy_og_læringsmål – Charlotte F. Reusch (fællesoplæg)

Tidlig_udvikling_af_talforståelse_og_matematisk_kompetence – Michael Wahl (fællesoplæg)

Bevægelse_i_et_læringsperspektiv – Janus Madsen (fællesoplæg) – Registeringsskema

Design_din_egen_bevægelseshistorie – Peter Nedergaard (fællesoplæg)

Matematisk_opmærksomhed_i_hverdagen – Christina Voigt (workshop A)

Sæt_skrift_på_barnets_liv – Linea Bjerrum Nielsen (workshop B)

Den_Digitale_Junglebane – Martin Lindved (workshop C) – Arbejdsark

To_pædagogiske_læreplaner_i_praksis – Sabine Bernard Bay Lunding (workshop D)

Digital_og_pædagogisk_inspiration – Thomas Kramer (fællesoplæg)

 

Præsentationer fra “Sammenhænge i børns digitale leg og læring”, 2. juni 2016

Meningsfulde_overgange_i_børneperspektiv – Inge Schoug Larsen (fællesoplæg)

Digital_børnelitteratur – Marianne Eskebæk Larsen (fællesoplæg)

Mindfuldness_og_opmærksomhedstræning – Stig Pryds (fællesoplæg)

Pædagogik_didaktik_og_teknik – Minea Neigaard (workshop A)

Rum_og_struktur_for_digital_leg_og_læring – Mette Juliussen (workshop B)

Bøger_skabet_af_børn_til_børn – Janus Madsen (workshop C)

Kreative_og_produktive_apps_til_børn – Minea Neigaard (fællesoplæg)

 

Præsentationer fra “Innovation, kreativitet og digital læring”, 18. november 2015

Hvorfor_skal_innovation_struktureres – Lilian Rohde (fællesoplæg)

Tablets_bevægelse_og_digital_produktion – Peter Jensen (workshop A)

Undersøgende_og_skabende_matematik – Janus Madsen (workshop B)

Hittepåsomhed_i_dansktimerne – Henriette Langkjær (workshop C)

Kreativ_programmering – Mads Remvig (workshop D)

Kreativ_og_digital_animation – Bjarke Annesen og Lene Halkier (workshop F)

Skoleudvikling_og_innovationskultur – Elise Cramon (fællesoplæg)

 

Præsentationer fra “Børn som digitale og kreative producenter”, 5. maj 2015

Børns_liv_leg_og_læring – Stine Liv Johansen (fællesoplæg)

Digital_storytelling_og_dokumentation – Camil Hesse (workshop A)

Tablets_og_bevægelse – Peter Jensen (workshop B)

At_skrive_sig_til_literacy_og_læsning – Janus Madsen (workshop C)

Den_digitale_insitution – Anne Weinkauff Villadsen (workshop D)

Sæt_strøm_på_det_matematiske_sprog – Alice Darville (workshop E)

Kom_godt_i_gang_med_digital_leg_og_læring – Anni Kammer (workshop F) – kontakt Gyldendals stand på konferencen eller tryk her for gratis prøveabonnement til portalen Leg og lær

Gode_apps_til_læring_leg_og_fællesskab – Thomas Kramer (fællesoplæg)

Lydfil med klappesange – Annette Møs (musikalsk og rytmisk fællesaktivitet)

 

Præsentationer fra “Inklusion og digital læring”, 29. oktober 2014

Hvordan_kan_it_understøtte_inklusion? og En_god_dag_for_Peter – Hanne Voldborg og Henrik Grum (fællesoplæg)

It_læring_og_bevægelse – Martin Lindved (workshop A)

At_skrive_sig_til_læsning – Marianne Juul Jensen og Jacob Thorsted (workshop B)

It_og_udeliv – Lars Friis Laursen (workshop C)

Digitale_laeringsmaterialer – Alice Darville (workshop D)

Inkluderende_og_differentierende_værksteder – Janus Madsen (workshop E)

Visuel_og_mobil_støtte – René Brøndberg-Bras (workshop F)

Inklusion_og_sanseintegration – Pouel Thomsen (Workshop G)

Digital_leg_spil_og_inklusion – Ane Bjerre Odgaard (fællesoplæg)

 

Præsentationer fra “Kreativ og digital læring”, 30. april 2014

Leg_læring_og_digital_dannelse – Lotte Nyboe

Ideer_til_medieleg – Steen Søndergaard (workshop A)

Kreativ_og_produktiv_dansk – Lise Madsen/Willy Dannevang (workshop B) – appliste fra Højby Skole

Kreativ_digital_matematik – Lis Zacho (workshop C)

Udforsk_og_undersøg_naturen – Jesper Petersen (workshop D)

Digitale_værktøjer_til_medieproduktion – Peter Leth (workshop E)

Vurdering_af_digitale_læremidler – Andreas Binggeli (workshop G)

Digital_og_meningfuld_læring_på_tværs – Janus Madsen

Vinder af “evalueringskonkurrencen” blev John Furbo, som har vundet deltagelse i konferencen “Inklusion og digital læring” den 29. oktober 2014.

 

Præsentationer fra “Meningsfuld og digital læring”, 7. oktober 2013

Skriftsprogets muligheder i overgange – Janus Madsen

Hjemmets_betydning – Benedikte Ask Skotte

Implementering_af_digitale_værktøjer – Kim Byrding

Opdagende_skriftsprog_og_inklusion – Ida Marie Holm

iPad_og_digitale_læremidler – Jette Madsen

Skriftsprogspædagogik_for_små_børn – Sarah Nørgaard


Præsentationer “Digital skriftsprogsudvikling”, 28. oktober 2013

Meningsfuld_og_autentisk_kommunikation – Jeppe Bundsgaard

Skrivning_læring_og_overgange – Stig Brostrøm

Opdagende_og digital_skrivning – Janus Madsen (Wordskabelon_opdagende_skrivning)

Literacy-pædagogik_i_børnehaven – Anders Skriver Jensen

Præsentation_af appen_Skriv_og_Læs – Janus Madsen

Vinder af konkurrencen “Tip en ven” blev Hanne Halkjær, som modtager et App Store-gavekort på 250 kr. og et krus.